ALARMOWANIE

O OSP Brzeszcze

Drużyna "Wieżowiec"

W roku 2005 narodziła się nowa forma rywalizacji, a mianowicie Zarząd Powiatowy Związku OSP RP w Oświęcimiu zorganizował pierwsze zawody typu "Wieżowiec", gdzie jak opisuje lokalny dziennikarz:
"dwu osobowy zespół, 11 pięter do pokonania, aparat oddechowy ważący kilkanaście kilogramów, krępujący ruchy mundur i hełm na głowie, to rzeczywistość rozgrywanych w Oświęcimiu I Powiatowych Zawodów Strażaków "Wieżowiec 2005" odbywających się na obiekcie biurowym Firmy Chemicznej "DWORY"."
W pierwszych zawodach strażacy z Brzeszcze nie brali udziału, niemniej już w roku następnych usadowili się na samym szczycie podium i od tej pory go nie opuszczają.
Wykorzystując lokalne sukcesy już w roku 2006 drużyna "Wieżowiec" wzięła udział w I Międzynarodowych Zawodach Strażaków w Warszawie organizowanych na obiekcie Pałacu Kultury i Nauki odnosząc w kolejnych latach, w rywalizacji z zawodowymi strażakami wspaniałe wyniki:
"29/16/7 - ten liczbowy zapis to nic innego jak miejsca zajmowane przez brzeszczańskich strażaków w Międzynarodowych Zawodach „Wieżowiec" rozgrywanych na obiekcie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w ciągu trzech ostatnich lat."
7 czerwca br. na starcie tych największych w Polsce zawodów strażackich stanęło 49 ekip z kraju i zagranicy. Zadaniem zawodników było pokonanie w najkrótszym czasie 30 pięter wieżowca w pełnym strażackim wyposażeniu, z aparatem oddechowym i butlą powietrzną. Dodatkowo w tym roku trasa biegu została wydłużona i linię startu wyznaczono u podnóża schodów głównych na zewnątrz budynku. Zespół strażaków OSP Brzeszcze ruszył jednak pewnie i wykorzystując doświadczenie zdobyte w poprzednich startach pokonał trasę biegu w rewelacyjnym czasie 5 min. 47 sek. 54 ss. Pozwoliło to na zdobycie znakomitego siódmego miejsca tuż za zespołami strażaków zawodowych z Poznania (2 i 4 miejsce), Krakowa (3) i Warszawy (5) oraz reprezentacjami Białorusi (1) i Czech (6). Zespół OSP Brzeszcze startujący pod kierownictwem Marka Kopijasza wystąpił w składzie: Marek Maciewicz, Paweł Maślanka, Michał Senkowski, Jakub Baguda. Nasi strażacy otrzymali od organizatorów nagrody specjalne dla najlepszej OSP. Pisząc w roku ubiegłym relację z zawodów zastanawialiśmy się czy jest możliwe poprawienie świetnej wówczas 16. pozycji. Trener zespołu i zawodnicy obiecali wtedy, że nie będą szczędzić wysiłków, by ten wynik poprawić i dotrzymali słowa. Praca na nad taktyką biegu oraz przede wszystkim trening wytrzymałościowy przynosi zdaniem trenera Marka Kopijasza coraz lepsze rezultaty. Proces przygotowań zespołu jest prowadzony na obiektach wysokościowych firmy „Dekochem" z Oświęcimia i KWK „Brzeszcze-Silesia" oraz w hali sportowej i na basenie „Pod platanem" w Brzeszczach. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o zawodach szczebla powiatowego „Wieżowiec 2008", które odbyły się w dniu 24 maja br. na 11 piętrowym obiekcie Firmy Chemicznej „Synthos" w Oświęcimiu. W tych zawodach strażacy z Brzeszcz już tradycyjnie dominują, a w tym roku wręcz „obsiedli" podium. Pierwsze miejsce zajęła sekcja OSP Brzeszcze w składzie Marek Maciewicz/Michał Senkowski ustanawiając z czasem 63 sek. nowy rekord obiektu. Miejsce drugie wywalczyli strażacy z OSP Jawiszowice, a trzecie z identycznym czasem dwa zespoły z OSP Brzeszcze. Wysiłek podejmowany przez brzeszczańskich strażaków przekłada się w pełni na sukcesy w najważniejszych w kraju zawodach przeznaczonych, co godne podkreślenia, dla profesjonalistów. „Droga na szczyt" stoi przed naszymi strażakami otworem."

"ODGŁOSY BRZESZCZ" lipiec - sierpień 2008

Brzeszczańscy strażacy brali również z sukcesem udział w zawodach w Bratysławie (6 i 10 miejsce), a obecnie nie zwalniają tempa o czym świadczy zwycięstwo w kategorii OSP w I Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników w Wieliczce w roku bieżącym.
Sukcesy DRUŻYNY WIEŻOWIEC:

Rok

Rodzaj zawodów

Gdzie?

Miejsca

w zawodach

W kat.
OSP

2006
powiatowe
Oświęcim
1; 2; 3 i 5
1
2006
międzynarodowe
Warszawa
29
1
2007
powiatowe
Oświęcim
1, 2, 4 i 5
1
2007
międzynarodowe
Warszawa
16
1
2008
międzynarodowe
Bratysława
6 i 10
1
2008
powiatowe
Oświęcim
1 i 2 x 3 m.
1
2008
międzynarodowe
Warszawa
7
1
2009
międzynarodowe
Wieliczka
16
1
2010
międzynarodowe
Bratysława
16 i 20
1
2010
międzynarodowe
Wieliczka
23
2
2011
międzynarodowe
Wieliczka
23
6
2012
międzynarodowe
Wieliczka
38
12
2013
międzynarodowe
Wieliczka
52
19
2014
międzynarodowe
Wieliczka
40
13
2015
międzynarodowe
Wieliczka
15
5
 

Zobacz informacje dla strażaków

 
 

Zapowiedzi

Prażone strażackie

Prażone strażackie

19 września b.r zapraszamy wszystkich druhów i druhny wraz z rodzinami na prażone strażackie. Zapisy u Adriana Walczyka i Marka Maciewicza. Wpisowe 20zł od osoby.

 
 

Polecamy

Metalerg
Marbo

 

© copyright 2010 OSP Brzeszcze
webdesign: Krioni Team