ALARMOWANIE

Nowości

Kursy i szkolenia dodane 29 kwietnia 2015 r.

zdjęcieTrwa intensywny proces szkolenia naszych strażaków. W dniu 23.04. odbył się egzamin w zakresie szkolenia podstawowego część 2, który z wynikiem pozytywnym zdało czterech strażaków z naszej jednostki: Adam Maślanka, Tadeusz Merta, Piotr Gach i Fabian Pięciak. Jak bardzo postępuje profesjonalizacja procesu szkoleniowego możemy się przekonać po liczbie kursów, które muszą ukończyć aktualnie strażacy ochotnicy. W miejsce dotychczasowych dwóch kursów szkolenia podstawowego (cześć 1 i część 2) wprowadzono od niespełna trzech lat kurs zunifikowany, łączący oba kursy, co pozwala na wszechstronne wyszkolenie strażaka ratownika, z użyciem aparatów powietrznych i obsługą sprzętu ratowniczego (piły, przecinarki) włącznie. Następnym etapem jest cała paleta kursów specjalistycznych w zakresie ratownictwa technicznego, medycznego, wodnego, lądowania LPR, czy też kursy dowódców i naczelników OSP.

Uczestnicy kursu podstawowego część 2 mogli zapoznać się przede wszystkim z obsługą i zasadami prowadzenia działań z użyciem aparatów powietrznych oraz pił i przecinarek spalinowych. Należy podkrelić nacisk jaki kładzie się obecnie na szkolenie praktyczne strażaków. Kurs to nie tylko przeglądanie slajdów prezentacji, ale przede wszystkim obsługa i konserwacja urządzeń oraz działania praktyczne w terenie. Wycinaka drzew w Osieku, a przede wszystkim ćwiczenia w komorach dymowych w Oświęcimiu i Krakowie, dostarczają uczestnikom największych emocji i pozwalają sprawdzić się w bardzo realnych warunkach akcji ratowniczej.

Komora dymowa w Krakowie to kompleks pomieszczeń składający się z szatni, pokoju medycznego, sali ćwiczeń, pomieszczenia komory, pomieszczania kontroli i nadzoru. Każdy strażak występuje w pełnym umundurowaniu: buty i ubranie specjalne, hełm, rękawice i apart powietrzny z butlą na plecach i maską. Po odprawie i badaniu lekarskim uczestnicy są dopuszczani do konkurencji wytrzymałościowych, a więc: 6 min. intensywnego marszu - truchtu 8 km/h na bieżni / 2 min przerwy / rowerek 1 min / 2 min przerwy / 15 razy ciężar 38 kg / 2 min przerwy / drabina bez końca 15 m. Po tym maratonie następuje ćwiczenie główne czyli przejście przez komorę dymową. Komora to pomieszczenie o wymiarach 8 x 8 m w którym umieszczono konstrukcję ze stalowych kształtowników i siatki wyznaczającą labirynt korytarzy w dwóch poziomach. W czasie ćwiczenia pomieszczenie jest w całości wypełniane dymem parafinowym, a jedynym elementem odniesienia jest migająca czerwona lampa. Strażak w aparacie powietrznym wchodzi do komory przez stalowe drzwi, a następnie wzdłuż ściany dochodzi do drabinki po której musi wejść na dach stalowego zbiornika (beczka). Następnie jednym włazem wchodzi do środka, przechodzi przez zbiornik z przegrodą i drugim włazem musi wydostać się na zewnątrz. Zaraz napotyka zwężenie i wchodzi na wyższy poziom labiryntu - korytarza. Ta cześć trasy jest w miarę łatwa ponieważ można ją pokonać w pozycji "mocno schylonej", a przeszkody w postaci zwężeń pozwalają się pokonać nawej największym i najtęższym strażakom. Po kilkudziesięcio metrowym labiryncie w poziomie wyższym schodzimy po pochylni na poziom niższy, gdzie niestety czeka na czołganie i pokonywanie kolejnych przeszkód takich jak: zwężenia (trókąt), uchylne i przesuwne drzwi, włazy czy wreszcie rura o długości ok. 3 m. Co tężsi muszą już przed "trójkątem" zgąć butlę z pleców i czołgać się dalej popychając ją przed sobą. Na zakończenie, czeka nas jeszcze niespodzianka w postaci dwupoziomowej komory termicznej (temp. powyżej 40 stopni) i już na wpół żywi wychodzimy przez niewielkie drzwiczki ulokowane, a jakże na poziomie podłogi.

Fizyczne do przejścia nawet dla pracującego za biurkiem czterdziesto paro latka. Najważniejsze - zachować spokój. Z relacji o wiele młodszych uczestników wynika, że mocny stres to główna przyczyna mogących się pojawić problemów. Naszej próby nie ukończył jeden trzydziesto latek - problemy zdrowotne po próbie wysiłkowej. W bieżącym roku był tam jednak wypadek o wiele poważniejszy. W samej komorze dymowej poważne probelmy z krążeniem miał ochotnik z powiatu wadowickiego, który pomimo szybkiej akcji reanimacyjnej spędził w śpiączce kilka dni, a obecnie stan jego zdrowia jest bardzo poważny.

« wróć do listy nowości

 

Zobacz informacje dla strażaków

 
 

Zapowiedzi

Prażone strażackie

Prażone strażackie

19 września b.r zapraszamy wszystkich druhów i druhny wraz z rodzinami na prażone strażackie. Zapisy u Adriana Walczyka i Marka Maciewicza. Wpisowe 20zł od osoby.

 
 

Polecamy

Metalerg
Marbo

 

© copyright 2010 OSP Brzeszcze
webdesign: Krioni Team