ALARMOWANIE

Nowości

Wizyta P. Premier na 130 lecie OSP dodane 08 czerwca 2017 r.

zdjęcieW upalny dzień 3 czerwca br miały miejsce historyczne wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu 130-lecia OSP Brzeszcze w których uczestniczyła P. Beata Szydło - Prezes Rady Ministrów. O godz. 12.00 na placu apelowym przed remizą OSP przy ul. Piastowskiej 39, przed frontem Kompanii Reprezentacyjnej OSP Brzeszcze zaczęły pojawiać sie pierwsze delegacje OSP i zaproszeni goście. Na uroczystość przybyli: P. Premier Beata Szydło, Poseł na Sejm RP, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP dh Edward Siarka, Poseł na Sejm RP Zbigniew Biernat, Senator RP Andrzej Pająk, Wojewoda Małopolski P. Piotr Ćwik, Wiceprzewodniczacy Sejmiku Małopolskiego, Prezes TAURON Wydobycie S.A. P. Zdzisław Filip, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Stanisław Nowak, Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec, Burmistrz Brzeszcz Cecylia Ślusarczyk, radni Powiatu Oświecimskiego i Gminy Brzeszcze, przedstawiciele Komend Powiatowych PSP w Oświęcimiu i Pszczynie, członkowie Zarządów ZOSP RP szczebla powiatowego i gminnego, delagacje jednostek OSP powiatu oświęcimskiego, bielskiego i pszczyńskiego, przedstawiciele firm i instytucji, mieszkańcy Gminy Brzeszcze.

Po uroczystej mszy św. odbyła się oficjalna część uroczystości przed budynkiem remizy OSP. Dowódcą uroczystości był st. kpt. Zbigniew Jekiełek z komendy Powiatowej PSP, a spikerem dh Adam Maślanka. Kompanią Reprezentacyjną dowodził dh Adrian Walczyk, a kompanią złożoną z pocztów sztandarowych dh Szymon Saduś. Po odebraniu raportu złożonego przez dowódcę uroczystości na ręce P. Premier odbyła się ceremonia wciągnięcia flagi na maszt wraz z odegraniem hymnu państwowego zagranego przez orkiestrę strażacką pod batutą Kazimierza Górki. Poczet hlagowy zaprezentował się w składzie: Tomasz Mrowczyk - dowódca pocztu, Marek Maciewicz - flagowy, Paweł Siuta - asytujący. Po przywitaniu gości głos zabrał Prezes OSP Grzegorz Chowaniec, który w swoim wystąpieniu znakomicie połączył wątki historycze ze współczesnością przedstawiając świętującą swoje 130 urodziny Jubilatkę. W trakcie uroczystości wręczono szerego odznaczeń, medali i wyróżnień. Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP P. Andrzeja Dudę otrzymali druhowie Stanisław Bartuś i Piotr Pietrzyk z OSP Włosieniaca oraz Józef Krząkała z OSP Dwory Drugie. Medale za Zasługi dla Pożarnictwa nadane przez Związek OSP RP otrzymali druhowie i druhny OSP Brzeszcze:

  • Złoty Medal - Władysław Senkowski i Andrzej Wyrobek,
  • Srebrny Medal - Michał Nikiel, Jakub Baguda, Marcin Orawski, Andrzej Filipak,
  • Brązowy Medal - Paweł Wójcik, Andrzej Łukasik, Władysław Kopijasz, Przemysław Kopijasz, Zdzisław Bielenin, Tadeusz Merta, Tomasz Mrowczyk, Paweł Siuta, Jacek Merta, Jacek Kramarczyk.

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali: Ilona Chowaniec, Marlena Chowaniec, Paweł Zając, Sebastian Witasik, Anita Czarnik, Karolina Merta, Mateusz Korzec.

Pamiątkowymi Dyplomami Uznania za wieloletnią służbę i wkład w ochronę przeciwpożarową otrzymali druhowie: Zdzisław Kopijasz, Józef Morończyk, Stanisław Maślanka, Eugeniusz Mosler, Władysław Senkowski, Henryk Wójcik, Kazimierz Maślanka oraz firmy i instytucje: Bank Spółdzielczy w Miedźnej, P. Stanisław Baluś, Spółka Pastwiskowa w Brzeszczach, Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeszczach.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. P. Premier Beata Szydło gratulowała wspaniałego jubileuszu i dziękowała strażakom za ofiarną służbę przytaczając hasło "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". W swoich wystąpiach zasługi i wkład strażaków z zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności podkreślali Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik i nadbryg Stanisław Nowak. List gratulacyjny i życzenia przekazała P. Burmistrz Cecylia Ślusarczyk. W imieniu odznaczonych podziękował dh Władysław Senkowski.

Bardzo widowiskowa była defilada pododdziałów i pojazdów pożarniczych, która stanowiła ostatnią część uroczystości. Przed budynkiem remizy przedefilowały kolejno: orkiestra strażacka, kompania reprezentacyjna OSP Brzeszcze, kompania pocztów sztandarowych oraz ponad 20 pojazdów jednostek OSP przybyłych na uroczystość.

Po części oficjalnej obchody przeniosły się na dwie areny. Goście i odznaczeni udali się na salę remizy OSP, a formacje uczestniczące w defiladzie i coraz liczniejsza grupa mieszkańców przemaszerowała do parku "pod lipkami" gdzie rozpoczęła się plenerowa cześć imrezy. 

W trakcie krótkiej akademii na sali budynku remizy z koncertem wystąpiła orkiestra dęta Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, a przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 przedstawiły swój program artystyczny. W trakcie akademii zostały wręczone pamiątkowe statuetki, które na ręce P. Premier i Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego przekazał Prezes OSP dh Grzegorz Chowaniec. Z kolei zaproszeni goście przekazali życzenia, listy gratulacyjne i upomninki wśród których zdecydowanie wyróżnał się czek na kwotę 100 tys. zł przekazany przez przedstawicieli Zarządu Powiatu Oświęcimskiego na poczeta zakupu nowego samochodu pożarniczego dla OSP Brzeszcze oraz torba medyczna przekazana przez Dyrektora Oddziału ARiMR w Krakowie.

Równolegle w parku "pod lipkami" przy ul. Lipowej rozpoczęła się część plenerowa imprezy. Wystawy sprzętu pożarniczego i koncerty orkiestr dętych były przystawką do koncertu disco polo, który rozpoczął się na terenie Gimnazjum nr 3 o godz. 19.00. Znakomitą zabawę zapewniły zespoły ZAJEFAJNI oraz KORDIAN, które wystąpiły na profesjonalnej scenie, a całość tej części imprezy została ufundowana przez Gminę Brzeszcze oraz Ośrodek Kultury w Brzeszczach. Po zakończeniu koncertu setki mieszkańców gminy bawiły się na plenerowym festynie, racząc się piwem, kiełbaskami i pyszną grochówką przygotowaną przez szefa kuchni dh Andrzeja Wyrobka i jego zespół.

« wróć do listy nowości

 

Zobacz informacje dla strażaków

 
 

Zapowiedzi

Prażone strażackie

Prażone strażackie

19 września b.r zapraszamy wszystkich druhów i druhny wraz z rodzinami na prażone strażackie. Zapisy u Adriana Walczyka i Marka Maciewicza. Wpisowe 20zł od osoby.

 
 

Polecamy

Metalerg
Marbo

 

© copyright 2010 OSP Brzeszcze
webdesign: Krioni Team