ALARMOWANIE

Nowości

130 lat OSP Brzeszcze - reportaż OŚWIĘCIM112. dodane 11 czerwca 2017 r.

zdjęcie

Tegoroczne obchody rozpoczęły się już w piątek, kiedy to przez miasto przeszedł uroczysty capstrzyk. Strażacy wystawili  wartę honorową a następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem grunwaldzkim upamiętniając wszystkich zmarłych strażaków z jednostki.
Głowne uroczystości rozpoczęły się 3 czerwca. Patronat honorowy nad jubileuszem objęła Pani Premier Beata Szydło. W południe na placu apelowym przed remizą OSP przy ul. Piastowskiej, przed frontem Kompanii Reprezentacyjnej OSP Brzeszcze dowodzonej przez naczelnika dh Adriana Walczyka, zaczęły pojawiać się pierwsze delegacje z jednostek OSP i zaproszeni goście. Na uroczystość przybyli: Pani Premier Beata Szydło, Poseł na Sejm RP a zarazem Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP dh Edward Siarka, Poseł na Sejm RP Zbigniew Biernat, Senator RP Andrzej Pająk, Wojewoda Małopolski P. Piotr Ćwik, Wiceprzewodniczący Sejmiku Małopolskiego a zarazem Prezes TAURON Wydobycie S.A. P. Zdzisław Filip, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Stanisław Nowak, Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec, Burmistrz Brzeszcz Cecylia Ślusarczyk, radni Powiatu oświęcimskiego i Gminy Brzeszcze, przedstawiciele Komend Powiatowych PSP w Oświęcimiu i Pszczynie, członkowie Zarządów ZOSP RP szczebla powiatowego i gminnego, delegacje jednostek OSP powiatu oświęcimskiego, bielskiego i pszczyńskiego, przedstawiciele firm i instytucji, mieszkańcy Gminy Brzeszcze.

O godzinie 13 w Kościele pw. Św.Urbana rozpoczęła się msza św. w intencji strażaków miejscowej OSP.  Następnie druhowie przemaszerowali pod remizę OSP gdzie odbyły się najważniejsze wydarzenia. Obchody rozpoczął dowódca uroczystości st.kpt. Zbigniew Jekiełek, który złożył meldunek Prezes Rady Ministrów. Później nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz przywitanie zaproszonych gości. Następnie Prezes OSP dh Grzegorz Chowaniec przytoczył historię strażaków z Brzeszcz.

– Brzeszczańska „policja ogniowa” powstała w 1887 r. Wtedy grupa została wyposażona w sprzęt pożarniczy, dając początek zorganizowanemu pożarnictwu w miejscowości. W latach 1910-1911 strażacy wzbogacili się o pierwszą sikawkę. Wtedy też wybudowano drewnianą strażnicę wraz z wysoką na 15 m wieżą. Murowana remiza została oddana do użytku w 1969 r. Brzeszczańscy strażacy-ochotnicy uczestniczyli w gaszeniu wielkich pożarów, m.in. rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 r. i lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej i Olkusza w 1992 r. – powiedział dh Chowaniec

W trakcie obchodów wręczono odznaczenia dla wyróżniających się strażaków. Korzystając z obecności na uroczystościach Pani Premier oraz Wojewody Małopolskiego wręczono odznaczenia Państwowe, nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dla strażaków z gminy Oświęcim. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczono Stanisława Bartusia oraz Piotra Patrzyka z OSP Włosienica a Brązowym Krzyżem Zasługi Józefa Krząkałe z OSP Dwory Drugie.

Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

Złoty – Władysław Senkowski, Andrzej Saduś, Andrzej Wyrobek

Srebrny – dh Michał Nikiel, dh Jakub Baguda, dh Marcin Orawski, dh Andrzej Filipiak

Brązowy – Paweł Wójcik, Andrzej Łukasik, Władysław Kopijasz, Przemusłąw Kopijasz, Zdzisław Bielenin, Tadeusz Merta, Sylwester Mrowczyk, Tomasz Mrowczyk, Paweł Siuta, Jacek Merta, Jacek Kramarczyk, Mateusz Maślanka, Dawid Rymarczyk

Odznaką Strażak Wzorowy – Ilona Chowaniec, Paweł Zając, Sebastian Witasik, Anita Czarnik, Mateusz Korzec, Marlena Chowaniec, Karolina Merta

 

Po odznaczeniach przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości.

– Nigdy dość podziękowań za służbę, ochronę i bezpieczeństwo. Każdy z nas może się czuć bezpiecznie właśnie dlatego, że strażacy są zawsze na swoim posterunku. To dzięki wam polskie rodziny czują się bezpieczne. Wiemy, że można na was liczyć. Wasze hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” w najlepszy i najkrótszy sposób streszcza misję, którą prowadzicie dla nas wszystkich, o każdej porze dnia i nocy – powiedziała Beata Szydło.

Zaproszeni goście składali wszystkim Druhnom i Druhom najserdeczniejsze gratulacje z okazji tak pięknego Jubileuszu. Kierowali także słowa uznania za ofiarność, bezinteresowność i odwagę w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu.

Sto trzydzieści lat działalności OSP Brzeszcze to historia kilku pokoleń strażaków ochotników, ich uczestnictwa i poświęcenia w akcjach ratowniczych, czym zasłużyli sobie na szacunek nie tylko mieszkańców miasta ale i wszystkich mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

Goście dziękowali strażakom ochotnikom za wytrwałości w tej ciężkiej, ale jakże pięknej służbie, w której poprzez ratowanie ludziom życia, zdrowia i mienia ofiarują najcenniejszy dar, jaki strażacy mogą ofiarować społeczeństwu. Wzorowa postawa, trud i zaangażowanie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi jest wysoko ceniona przez lokalną społeczność.

Na zakończenie apelu nastąpiła defilada pododdziałów oraz samochodów bojowych.

Część specjalna dla oficjeli miała miejsce na sali widowiskowej w miejscowej remizie. To właśnie tam zostały przekazane ,,prezenty” od samorządowców. Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec wręczył promesę na ręce Prezesa o wartości 100 tyś. zł. za zakup ciężkiego samochodu marki Scania, który jeszcze w tym roku ma trafić do strażaków z Brzeszcz. Ochotnicy z Brzeszcz otrzymali również zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1 sfinansowaną przez ARiMR i KRUS. Swój koncert zaprezentowała orkiestra salezjańska a dzieci z miejscowego przedszkola przedstawiły krótki występ artystyczny.

W międzyczasie w parku miejskim rozpoczęły się wystawy sprzętu pożarniczego zaprezentowanego przez firmy zaproszone na jubileusz. W ramach jubileuszu OSP Brzeszcze i Dni Brzeszcz na terenie pobliskiej szkoły zorganizowano koncerty zespołów Disco Polo – Zajefajni i Kordian. Festyn w parku trwał do białego rana. W niedzielę na terenie parku miejskiego zorganizowano dzień dziecka.Druhowie przygotowali pokaz sprzętu a każdy młody adept pożarnictwa mógł spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym przez strażaków torze sprawnościowym.

« wróć do listy nowości

 

Zobacz informacje dla strażaków

 
 

Zapowiedzi

Prażone strażackie

Prażone strażackie

19 września b.r zapraszamy wszystkich druhów i druhny wraz z rodzinami na prażone strażackie. Zapisy u Adriana Walczyka i Marka Maciewicza. Wpisowe 20zł od osoby.

 
 

Polecamy

Metalerg
Marbo

 

© copyright 2010 OSP Brzeszcze
webdesign: Krioni Team