ALARMOWANIE

Nowości

Krytycza noc i umocnienia na "ostatniej linii obrony" dodane 19 maja 2010 r.

Wczoraj w godzinach popołudniowych Wisła zaatakowała przelewając się przez wały przy ul. Pszczyńskiej.

zdjęcieSzybko zaczęły się napełniać zalewiska zlokalizowane na Łężniku i w rejonie osadnika wód słonych, a woda zaczęła podchodzić pod budynki mieszkalne zlokalizowane za wiaduktem kolejowym przy ul. Św. Wojciecha. Sytuacja stała się poważna, gdyż wdarcie się wody do przejazdu drogowego pod wiaduktem zagrażało bezpośrednio dziesiątkom budynków mieszkalnych położonych przy ul. Św. Wojciecha i na Bugaju.

Ok. godz. 18.00 zapadła decyzja o zabezpieczeniu "ostatniej linii obrony" czyli linii kolejowej relacji Oświęcim - Czechowice-Dz., której nasypy tworzą naturalną przeszkodę dla masy napływających wód. W tym celu kilkudziesięciu strażaków OSP Brzeszcze i OSP Brzeszcze-Bór rozpoczęło przygotowania do budowy zapory pozwalającej na zablokowanie całego zdjęcieprzejazdu drogowego pod wiaduktem. Pomimo ulewnego deszczu i zapadających ciemności do akcji przyłączyły się spontanicznie dziesiątki mieszkańców Brzeszcz. Zapora o wysokości 5 m została zbudowana z drewnianych kantówek obłożonych folią i umocnionych od zewnątrz i od wewnętrz wieloma warstwami worków z piaskiem. W sumie w trwających kilka godzin działanich wzięło udział 100 mieszkańców, strażaków oraz górników z KWK "Brzeszcze-Silesia". Zużyto kilka ciężarówek piasku napełniając kilkaset worków, przy wsparciu koparko - ładowarki, samochodów dowożących materiały i oraz samochodów OSP oświetlających teren.

Wkrótce po północy zaczęły napływać pomyślne informacje zarówno, co do ogólnej sytuacji na rzece Wiśle, jak rówież o skali przecieku na ul. Pszczyńskiej, który zaczął się stopniowo zmniejszać osłabiając napór wody w rejonie ul. Wojciecha. "Ostatnia linia obrony" została utrzymana i miejmy nadzieję, że nic już jej nie zagrozi.

« wróć do listy nowości

 

Zobacz informacje dla strażaków

 
 

Zapowiedzi

Prażone strażackie

Prażone strażackie

19 września b.r zapraszamy wszystkich druhów i druhny wraz z rodzinami na prażone strażackie. Zapisy u Adriana Walczyka i Marka Maciewicza. Wpisowe 20zł od osoby.

 
 

Polecamy

Metalerg
Marbo

 

© copyright 2010 OSP Brzeszcze
webdesign: Krioni Team