ALARMOWANIE

Nowości

Kurs I stopnia zakończony dodane 19 kwietnia 2011 r.

Poniedziałek był szczególnie stresującym dniem dla uczestników kursu I stopnia, którzy zdawali egzamin kwalifikacyjny na stopień strażaka - ratownika.

zdjęcieW kursie organizowanym przez OSP Brzeszcze i Komendę PSP w Oświęcimiu wzięło udział 30 kandydatów na strażaków z Brzeszcz (24 osoby), Jawiszowic i Przecieszyna. Ostatecznie do egzaminu przystapiło 25 osób, które ukończyły egzamin wynikiem pozytywnym, przy czym skala ocen była bardzo zróżnicowana. W czasie trwającego dwa miesiące kursu kandydaci uczestniczyli w zajęciach teoretycznych, ale również praktycznych w zakresie alarmowania, łączności, obsługi sprzętu pożarniczego, ratownictwa medycznego. Aktualnie strażak, to nie tylko przysłowiowy "sikawkowy", ale przede wszystkim profesjonalny strażak - ratownik, przygotowany zarówno do walki z pożarem jak również ratujący ofiary wypadków drogowych, katastrof budowlanych i walczący ze skutkami, tak częstych ostanio, powodzi. Stąd system szkolenia i doskonalenia zawodowego ochotników uległ zasadniczym zmianom polegającym na kilkustopniowym szkoleniu, w którym umiejętności podstawowe (I stopień) są uzupełniane w ramach kursu II stopnia (m. in. obsługa aparatów powietrznych), a następnie rozwijane w ramach szkoleń specjalistycznych (kierowca - mechanik, ratownik z zakresu ratownictwa  technicznego, ratownik medyczny, uprawniony do kierowania ruchem drogowym, ratownik wodny, płetwonurek itp.). Dalsze etapy szkolenia obejmują kursy dowódców sekcji oraz naczelników OSP. Bardzo istotnym elementem przedstawionego procesu szkolenia są ćwiczenia i menewry zgrywające (kilka jednostek OSP i PSP), które odbywają się zarówno w skali powiatu jak również gminy, a także rozbudowany system zawodów sportowo - pożarniczych (gmina, powiat, województwo, zawody krajowe).

Będąc absolwentem powyższego kursu i jednocześnie czynnym strażakiem z 25 stażem muszę stwierdzić, że profesjonalizacja jednostek OSP szczególnie tych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego postępuje w szybkim tempie, a wymóg wyszkolenia połączony z dopuszczeniem medycznym (badania lekarskie) daje gwarancję, że do każdej akcji bojowej wyjadą specjaliści przygotowania do działań w każdych warunkach.  

« wróć do listy nowości

 

Zobacz informacje dla strażaków

 
 

Zapowiedzi

Prażone strażackie

Prażone strażackie

19 września b.r zapraszamy wszystkich druhów i druhny wraz z rodzinami na prażone strażackie. Zapisy u Adriana Walczyka i Marka Maciewicza. Wpisowe 20zł od osoby.

 
 

Polecamy

Metalerg
Marbo

 

© copyright 2010 OSP Brzeszcze
webdesign: Krioni Team