ALARMOWANIE

Nowości

W Kopalni Soli zdobyli złoto dodane 11 lutego 2010 r.

I Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników w Kopalni Soli w Wieliczce to odpowiednik słynnego już warszawskiego "Wieżowca". W tym roku zmieniło się miejsce zawodów, warunki i czas, ale nie zmieniło się jedno: doskonałe wyniki strażaków z naszej gminy!

Na starcie zawodów zameldowało się 57 drużyn z kraju i zagranicy. W zdecydowanej większości byli to strażacy państwowych straży pożarnych, bądź szkół pożarniczych, ale wśród nich znaleźli się też najlepsi strażacy-ochotnicy i co najważniejsze, nie ustępowali zawodowcom na krok.

zdjęcieOchotnicy z naszej gminy wystawili dwie drużyny, z Brzeszcz i Jawiszowic, które zdominowały rywalizację wśród ochotników i poważnie zagroziły zawodowcom. Brzeszczanie w składzie: Adrian Walczyk, Krystian Walczyk oraz Tomasz Mrowczyk, wśród OSP zdobyli złoto z czasem 5min 41s 87ss, co w ogólnej klasyfikacji dało im świetną 16 pozycję. Niewiele gorsi byli strażacy z Jawiszowic zajmując kolejno 3 i 22 miejsce. Zwycięzcami całego turnieju, z czasem 4.20.95ss byli bezkonkurencyjni strażacy z Mińska na Białorusi, którzy już od kilku lat są niepokonani w polskich edycjach zawodów "Wieżowiec".

Tego typu zawody to wyczerpująca wspinaczka po schodach. W Wieliczce było ich ok. 650. Drużyna składała się z trzech strażaków-ratowników, wyposażonych w aparaty powietrzne i kompletne umundurowanie strażackie. Niezwykły to wysiłek dlatego wymaga solidnego przygotowania.

- Ćwiczyliśmy trzy tygodnie. Pierwszym etapem były ćwiczenia ogólno wytrzymałościowe, później dzięki życzliwości Dyrekcji KWK "Brzeszcze-Silesia" mogliśmy się przygotowywać wbiegając na więżę szybu Andrzej V - mówi Adrian Walczyk kapitan i zarazem trener drużyny Brzeszczan - zwieńczeniem treningów był relaks na basenie - dodaje.

Ponieważ turniej po raz pierwszy odbywał się w Wieliczce zawodnicy nie znali obiektu. Była to dodatkowa trudność. Jak się okazało bieg po szybie kopalnianym miał swoje plusy i minusy.

- Na pewno zaletą były barierki, dzięki którym mogliśmy pomagać sobie rękami - relacjonuje Krystian Walczyk. Równie ważna jak przygotowanie fizyczne jest współpraca zawodników. Przez cały bieg nie mogą się od siebie oddalać, dlatego tempo musi być odpowiednie dla wszystkich strażaków z drużyny.

Dla całej ekipy najtrudniejsza była końcówka biegu, kiedy brakowało tchu a nogi odmawiały posłuszeństwa. Na mecie, potwornie zmęczeni mówili, że to były ich ostatnie zawody. Jednak po kilku minutach, kiedy emocje opadły a tętno wróciło do normy zawodnicy doszli do wniosku, że ten wynik mógłby być lepszy i trzeba go poprawić. Możemy więc liczyć na ich kolejne starty.

Nasi strażacy za zajęcie 1 miejsca otrzymali piękny puchar, statuetkę strażaka wyrzeźbioną w soli, profesjonalny hełm strażacki oraz pamiątki i gadżety od organizatorów i sponsorów. Dodatkową nagrodą było zwiedzanie Kopalni.
Gratulujemy zwycięstwa i życzymy kolejnych sukcesów!

« wróć do listy nowości

 

Zobacz informacje dla strażaków

 
 

Zapowiedzi

Prażone strażackie

Prażone strażackie

19 września b.r zapraszamy wszystkich druhów i druhny wraz z rodzinami na prażone strażackie. Zapisy u Adriana Walczyka i Marka Maciewicza. Wpisowe 20zł od osoby.

 
 

Polecamy

Metalerg
Marbo

 

© copyright 2010 OSP Brzeszcze
webdesign: Krioni Team